FANDOM


Zdjęcia wełnowców

Wełnowiec1.jpg

Wełnowiec2.jpg

Wełnowiec3.jpg

Wełnowiec4.jpg

Wełnowiec szklarniowy (Pseudococcus longispinus) jest jednym z najczęściej pojawiających się szkodników na storczykach. Jego obecność można rozpoznać po śliskich, podłużnych śladach występujących na liściach lub kwiatach, rzadziej na pędzie kwiatowym.

WyglądEdytuj

Wełnowce są owalnymi owadami, mającymi wielkość od 2 do 5 mm. Są koloru zielonego lub różowego, pokryte wojłokiem, który nadaje im srebrzystobiały odcień. Posiadają dużą ilość odnóg krocznych po obu stronach ciała oraz wąsy na odwłoku.

Przyczyny występowaniaEdytuj

Pojawienie się wełnowców najczęściej jest spowodowane zbyt niską wilgotnością i wysokim nasłonecznieniem. Częstym powodem jest też przyniesienie ich do domu razem z zakupioną rośliną, na której żerują.

Objawy:Edytuj

Objawami pojawienia się wełnowców szklarniowych na storczyku są:

  • zahamowany wzrost,
  • podłużne, śliskie ślady na liściach, kwiatach lub pędzie kwiatowym,
  • więdnięcie silnie zaatakowanych liści.

Zwalczanie

Wełnowce można zwalczać mechanicznie, poprzez zdejmowanie widocznych osobników za pomocą np. wykałaczki, lub poprzez stosowanie środków chemicznych specjalnie do tego przeznaczonych zgodnie z zaleceniami producenta, np.:

  • Provado Plus AE firmy Bayer
  • Mospilan 20 sp

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki